9.12.2015

Polska

1. Trybunał Konstytucyjny ocenił listopadową nowelizację ustawy o TK autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Za niezgodny z konstytucją uznał między innymi:

  • zapis o wygaszeniu kadencji obecnego prezesa i wiceprezesa Trybunału
  • możliwość dwukrotnego powołania prezesa Trybunału
  • 30-dniowy termin na zaprzysiężenie sędziego.
    przepis zezwalający na ponowny wybór sędziów, których kadencja wygasła 6. listopada
  • zapis, że złożenie ślubowania przed prezydentem rozpoczyna kadencję sędziego Trybunału.

Zdaniem polityków PiS oraz prezydenta Andrzeja Dudy, skład TK jest już uzupełniony. Opozycja ocenia, że prezydent powinien zaprzysiąc trzech sędziów wybranych w poprzedniej kadencji.

2. Sejm rozpoczął prace nad prezydenckim projektem dot. obniżenia wieku emerytalnego: mężczyzn do 65 roku życia, kobiet do 60 roku. Premier pytana o związaną z tym niższą stawkę szacowanej emerytury przypomniała, że są to dobrowolne progi odejścia na emeryturę. Szef szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk przyznał, że wcześniejsza emerytura może być do 30 proc. niższa.

3. Premier Beata Szydło i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przedstawili projekty ustaw dot. nieodbierania dzieci rodzicom wyłączenie w oparciu o kryteria ekonomiczne oraz o utworzeniu publicznego rejestru skazanych za pedofilię.

Zagranica

1. Na żądanie Włoch decyzja unijnych ambasadorów ws. przedłużenia sankcji gospodarczych wobec Rosji nie została podjęta automatycznie, ale stanie się tematem dyskusji.

2. Moskwa żąda od Kijowa zwrotu 3 miliardów dolarów pożyczonych poprzedniemu prezydentowi W. Janukowyczowi i grozi ogłoszeniem niewypłacalności państwa ukraińskiego. Międzynarodowy Fundusz Walutowy zapewnia, że nie odetnie Ukrainy od kredytów.

3. Amerykański tygodnik “Time” ogłosił niemiecką kanclerz Angelę Merkel człowiekiem roku.