9.10.2015 – stan na 21.00

Polska

1. Ostatnie posiedzenie Sejmu VII kadencji. Nie zagłosowano nad odrzuceniem prezydenckiego weta ustawy o uzgadnianiu płci – Platforma Obywatelska nie zdołała zebrać większości. Nie będzie też zmiany w przepisach ruchu drogowego nakazującej kierowcom ustępowanie pieszym jeszcze przed przejściem – nie odrzucono sprzeciwu Senatu. Udało się uchwalić ustawę znoszącą bankowy tytuł egzekucyjny (dokument uprawniający banki do egzekucji komorniczej majątku dłużnika (np. kredytobiorcy), który nie wywiązuje się z umowy) oraz ustawę metropolitarną.

2. Biskupi podkreślają, że każdy obywatel – wierzący w szczególności – ma prawo i obowiązek uczestniczenia w zbliżających się wyborach parlamentarnych. Przypominają też, że “Kościół mocą swej misji oraz zgodnie ze swą istotą nie powinien wiązać się” z żadną partią lub “systemem politycznym, gospodarczym czy społecznym” oraz że “właściwe posłannictwo, jakie Chrystus powierzył swemu Kościołowi, nie ma charakteru politycznego, gospodarczego czy społecznego” (Gaudium et spes}.

Zagranica

1. Pokojową Nagrodę Nobla otrzymał Tunezyjski Kwartet na rzecz Dialogu Narodowego za “wkład w budowanie pluralistycznej demokracji w Tunezji po jaśminowej rewolucji z 2011 r.”. W skład Kwartetu wchodzą cztery organizacje kluczowe dla społeczeństwa obywatelskiego w Tunezji: centrala związkowa UGTT (Powszechna Tunezyjska Unia Pracy), Tunezyjska Konfederacja Przemysłu, Handlu i Rzemiosła (UTICA), Tunezyjska Liga Praw Człowieka oraz Tunezyjska Rada Adwokacka. Kwartet został utworzony latem 2013 roku.

2. Unia Europejska jest gotowa zawiesić sankcje wobec Białorusi, ale wszystko zależy od przebiegu niedzielnych wyborów prezydenckich. Polskie Radio dowiedziało się nieoficjalnie, że rozmowy wśród państw członkowskich na ten temat trwają od kilku tygodni i decyzja może zapaść już w poniedziałek. Wtedy w Luksemburgu spotykają się unijni ministrowie spraw zagranicznych. (IAR)

3. Pierwsza grupa 19 uchodźców, którzy przypłynęli z Afryki do Włoch, odleciała w piątek z Rzymu do Szwecji. To pierwszy lot w ramach uzgodnionej na forum Unii operacji rozmieszczenia migrantów w krajach UE. Szwecja spodziewa się w tym roku 150 tys. osób ubiegających się o azyl.

4. Premier Bawarii Horst Seehofer zapowiedział w wywiadzie dla tabloidu “Bild”, że jego land będzie cofać imigrantów z granicy z Austrią lub odsyłać ich do innych landów. Ponownie skrytykował też politykę migracyjną kanclerz Angeli Merkel, zarzucając jej zachęcanie uchodźców do przyjazdu do Niemiec.

5. W Gazie izraelscy żołnierze zastrzelili pięciu Palestyńczyków biorących udział w proteście. Protest Palestyńczyków był gestem solidarności z Arabami demonstrującymi w Jerozolimie i na Zachodnim Brzegu przeciw przejęciu przez Żydów meczetu Al-Aksa na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Z kolei na południu Izraela Żyd zaatakował nożem grupę Arabów, raniąc czterech z nich. W ostatnich dniach doszło do szeregu podobnych ataków zarówno ze strony Izraelczyków, jak i Palestyńczyków.