Polska
1. Kryzys w parlamencie:
- Prezydent spotkał się wczoraj z liderami partii opozycyjnych, dziś z prezesem Prawa i Sprawiedliwości i marszałkiem Sejmu. Zaapelował o nieeskalowanie sporu i ocenił, że PiS miało dobre intencje ws. dziennikarzy.
- Posłowie Nowoczesnej i Platformy złożyli zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez marszałka Sejmu, który mógł nie dopełnić obowiązków i poświadczyć nieprawdę w piątkowych wydarzeniach w Sejmie.
- Marszałek Senatu spotkał się z przedstawicielami mediów. Sejm pozostanie dla dziennikarzy zamknięty do jutra, ale zapowiadane ograniczenia nie wejdą w życie bez konsultacji.
2. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę obniżającą wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.
3. Trybunał Konstytucyjny:
- Zakończyła się kadencja prezesa Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Rzeplińskiego.
- Przed północą opublikowano trzy ustawy autorstwa posłów PiS całościowo regulujące postępowanie w TK i status jego sędziów:
- Ustawa o organizacji i trybie postępowania przed TK zmienia m.in. zasady wyłaniania kandydatów na prezesa TK i wprowadza jego sześcioletnią kadencję.
- Ustawa o statusie sędziów TK wprowadza m.in. jawność oświadczeń majątkowych sędziów TK, zmienia też zasady ich odpowiedzialności dyscyplinarnej.
- Ustawa Przepisy wprowadzające zawiera przepisy przejściowe i końcowe do obu ustaw.
Zagranica
1. Niemcy: ciężarówka na polskich numerach rejestracyjnych wjechała wieczorem w tłum ludzi na terenie jarmarku świątecznego w okolicach dworca ZOO w Berlinie zabijając co najmniej 9 osób i raniąc 50. Policja zatrzymała osobę podejrzaną o kierowanie pojazdem. Polski kierowca wg nieoficjalnych informacji zginął przed zamachem.
2. Turcja: w galerii sztuki w Ankarze został zastrzelony ambasador Rosji w Turcji Andriej Karłow. Turecka policja zastrzeliła 22-letniego napastnika, który według tureckiego MSW był przez dwa i pół roku funkcjonariuszem ankarskich sił prewencyjnych.
3. Polski rząd zaskarżył do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej decyzję Komisji Europejskiej w sprawie gazociągu Opal, lądowego przedłużenia Nord Stream. Według polskiej strony decyzja ta dodatkowo wzmacnia pozycję Gazpromu.