7.10.2015 – stan na 19.00

Polska

1. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że niekonstytucyjny jest obowiązek wskazania innego lekarza lub szpitala przy odmowie świadczenia z powołaniem się na klauzulę sumienia oraz niemożność powołania się lekarza na klauzulę sumienia “w innych przypadkach niecierpiących zwłoki”. Obowiązek powiadomienia przełożonego o skorzystaniu z klauzuli sumienia oraz uzasadnienia i odnotowania tego w dokumentacji uznano za zgodne z konstytucją.

2. Rząd uruchamia program umożliwiający przyjazd do Polski osobom polskiego pochodzenia z Mariupola na wschodzie Ukrainy. Polscy konsulowie mają ustalić, ile osób chce do Polski przyjechać, a sam przyjazd miałby nastąpić w listopadzie.

3. Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że we wrześniu bezrobocie spadło do 9,9 proc.

4. Kampania wyborcza:

  • Beata Szydło zapowiedziała, że jeśli PiS wygra wybory parlamentarne, to powoła ona Narodowe Forum Przedsiębiorców, które będzie doradzać rządowi.
  • Platforma Obywatelska atakuje Antoniego Macierewicza za wypowiedź dla Polonii Amerykańskiej, w której liczy na opublikowanie aneksu do raportu z likwidacji WSI po wygraniu przez PiS wyborów.

Polecam: ruszyła strona Latarnik Wyborczy, gdzie można zbadać swoje preferenecje wyborcze.

Zagranica

1. Przywódcy Niemiec i Francji razem wygłosili przemówienia w siedzibie europarlamentu w Strasburgu, apelując o jedność i solidarność Unii w obliczu trudności. Podobne wspólne wystąpienie w 1989 mieli Helmut Kohl oraz Francois Mitterrand. Angela Merkel podkreśliła, że UE powinna teraz współpracować w rozwiązaniu kryzysu w Syrii z państwami regionu i na płaszczyźnie międzynarodowej. Francois Hollande przyznał, że UE zwlekała z reakcją na konflikt. Kanclerz Niemiec zasugerowała reformę zasad azylowych UE i tzw. systemu dublińskiego, zgodnie z którym za rozpatrzenie wniosku o azyl odpowiada do państwo UE, w którym uchodźca przekroczył granicę unijną.

2. Minister obrony USA zapowiedział, że USA nie będą współpracować wojskowo z Rosją w Syrii, gdyż strategia Moskwy jest “tragicznie błędna”. Rosyjskie okręty ostrzelały w Syrii pozycje terrorystów z Państwa Islamskiego, salwy zostały oddane z wód Morza Kaspijskiego na odległość około 1,5 tysiąca kilometrów.

3. Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii otrzymali Tomas Lindahl (Szwecja), Paul Modrich (USA) i Aziz Sancar (USA/Turcja) za badania mechanizmów naprawy DNA. Przyczynili się też do zrozumienia mechanizmów rozwoju nowotworów, które są efektem zaburzeń procesów naprawy.