7.06.2016

Polska

1. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy: medialną (wchodzi w życie jutro, umożliwia zmianę kierownictwa mediów publicznych), o służbie cywilnej (uealastycznia zasady zatrudniania na stanowiskach kierowniczych) oraz oświatową (przywraca obowiązek szkolny siedmiolatkom).

2. Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła śledztwo w sprawie „zaniechania niezwłocznego ogłoszenia” wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Prokuratorzy ustalili, że wyrok był gotowy do publikacji 4 grudnia, a decyzję o publikacji przejęła na siebie premier Beata Szydło. Ostatecznie został opublikowany 16 grudnia.

3. Rzecznik MON przyznaje, że trwają prace nad powołaniem nowej komisji badającej katastrofę smoleńską. 20 stycznia wiceszef polskiego MSZ ma rozmawiać w Moskwie nt. odzyskania wraku tupolewa.

4. Prof. Małgorzata Zaleska otrzymała nominację na szefową Giełdy Papierów Wartościowych.

Zagranica

1. W Paryżu uzbrojony mężczyzna został zastrzelony w czasie próby ataku na posterunek policji w XVIII dzielnicy. Dziś jest rocznica zamachu na redakcję “Charlie Hebdo”.

Polecam: w jaki sposób Facebook sprawdzał siłę uzależnienia swoich użytkowników. A dla naprawdę ciekawych – jak tworzy się algorytymy tworzące zawartość Facebooka.