5.09.2016

Polska

1. Wniosek Platformy Obywatelskiej o odwołanie marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego (PiS) został odrzucony. Niespodziewanie podczas debaty Jarosław Kaczyński chwalił Grzegorza Schetynę za jego marszałkowanie w Sejmie poprzedniej kadencji.

2. Opozycja zgodnie poparła rządowy projekt specustawy ws. zwalczania Afrykańskiego Pomoru Świń. W projektu z terenów zagrożonych wystąpieniem wirusa ASF skupionych będzie ok. 100 tys. świń, a przerobione mięso ma docelowo trafiać do instytucji publicznych w postaci konserw zamawianych z pominięciem prawa zamówień publicznych. Za skupione mięso hodowcy mają otrzymywać ceny zbliżone do rynkowych. Dziś odkryto 19. świńskie ognisko ASF w Polsce.

3. Rząd przyjął projekt nowelizacji dot. sędziów. Przewiduje on m.in. jawność oświadczeń majątkowych. Zgodnie z projektem, sędzia składając fałszywe oświadczenie majątkowe popełni przestępstwo i poniesie za nie odpowiedzialność karną – a nie, jak dotychczas, tylko dyscyplinarną. Przewidziano wprowadzenie nowej kary dyscyplinarnej, polegającej na obniżeniu wynagrodzenia zasadniczego sędziego o 5 do 15 proc. na okres od 6 miesięcy do 2 lat.

Zagranica

1. Szef MSZ Witold Waszczykowski wraz z szefem MSWiA Mariuszem Błaszczakiem polecieli do Londynu w związku z pobiciami mieszkających w Wielkiej Brytanii Polaków. Spotkali się ze swoimi odpowiednikami by rozmawiać o bezpieczeństwie Polonii. Rzecznik brytyjskiej premier Theresy May zapewnił dziś, że rząd potępia wszelkiego rodzaju ataki motywowane nienawiścią.

2. “Washington Post” donosi, że amerykańskie agencje wywiadowcze i organy ścigania badają sprawę prowadzonych przez Rosję tajnych operacji mających podważyć zaufanie do listopadowych wyborów i do wszelkich instytucji politycznych w USA. Ich celem nie miałoby być wpływanie na wynik wyborów, ale wytworzenie chaosu podkopującego zaufanie do instytucji USA.

3. We wczorajszych wyborach do regionalnego parlamentu kraju związkowego Meklemburgii-Pomorzu Przednim, znajdującego się na północnym wschodzie Niemiec, antyislamska Alternatywa dla Niemiec zdobyła 20,8 proc. głosów i pokonała CDU (19 proc.). Media i eksperci interpretują jednoznacznie ten niekorzystny dla chrześcijańskich demokratów wynik jako sprzeciw wyborców wobec polityki migracyjnej rządu w Berlinie. Socjaldemokratyczna SDU uzyskała 30,6 proc. głosów.

Od wydawcy: przedwczorajsze “Dzieje się” napisałem na telefonie komórkowym w przerwie przygotowywania dożynek, stąd wkradło się parę literówek – przepraszam 🙂