30.12.2015

Polska

1. Sejm na ostatnim w tym roku posiedzeniu:

  • zniósł obowiązek szkolny dla sześciolatków i obowiązek przedszkolny dla 5-latków
  • uchwalił ustawę o podatku od instytucji bankowych – 0,44 proc.
  • a także nowelizację uustawy o służbie cywilnej przewidującą obsadzanie wyższych stanowiska w służbie cywilnej przez powołanie, a nie w drodze konkursu.
  • przyjęto projekt ustawy medialnej ułatwiający zmianę kierownictwa mediów publicznych; projekt budzi protesty OBWE, Fundacji Helsińskiej, Europejskiej Federacji Dziennikarzy, Europejskiej Unii Nadawców, Stowarzyszenia Dziennikarzy Europejskich i Reporterów bez Granic.

Polecam:

Zagranica

1. Wg danych niezależnego Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka, w rosyjskich nalotach w Syrii zginęło dotąd 2371 osób: 792 cywilów, w tym 180-cioro dzieci i 116 kobiet; 924 rebeliantów, walczących z siłami prezydenta Baszara al-Asada i 655 członków Państwa Islamskiego.

2. Przywódcy Niemiec, Francji, Ukrainy i Rosji uzgodnili przedłużenie na 2016 rok porozumień z Mińska. Angela Merkel, Francois Hollande, Petro Poroszenko i Władimir Putin omówili w rozmowie telefonicznej sytuację w Donbasie i realizację porozumień o pokojowych.

3. W Brukseli z powodu zagrożenia terrorystycznego zaodwołano tradycyjny sylwestrowy pokaz fajerwerków i zabawy w centrum miasta.