30.11.2015

Polska

1. Prezydent Andrzej Duda zaprosił szefów klubów parlamentarnych na konsultacje ws. Trybunału Konstytucyjnego. Rozpoczną się one jutro o godz. 15.

2. Prezydent skierował do Sejmu projekty ustaw o obniżeniu wieku emerytalnego oraz o zwiększeniu kwoty wolnej od podatku – co obiecywał w kampanii wyborczej.

Zagranica

1. Nieoficjalnie Turcja zamknęła cieśniny Bosfor i Darandele dla rosyjskich okrętów, odcinając im połączenie między Morzem Czarnym i Śródziemnym. Wysłała też dwa swoje okręty podwodne, aby obserwowały krążownik “Moskwa” operujący u wybrzeży Syrii. Z kolei prezydent Rosji oskarżył Turków o kupowanie ropy od Państwa Islamskiego.

2. Polska i Węgry zawetują w czwartek przyjęcie przez UE dwóch rozporządzeń ws. stosunków majątkowych w międzynarodowych związkach partnerskich i małżeństwach. Rozporządzenie ws. małżeństw obejmuje również małżeństwa homoseksualne i przyjęcie go mogłoby być niezgodne z polską konstytucją. Sprzeciw zaakceptowała jednomyślnie komisja ds. europejskich w Sejmie.

3. Premier Beata Szydło podczas szczytu klimatycznego w Paryżu zaapelowała o solidarne wysiłki na rzecz zapobiegania zmianom klimatu. Przy okazji szczytu rozmawiała godzinę z Donaldem Tuskiem.

4. Rosyjskie MSZ protestuje przeciwko zniszczeniu w nocy z 28 na 29 listopada pomnika wdzięczności żołnierzom radzieckim, który stał w Mielcu.