30.09.2015

Polska

1. Premier Ewa Kopacz przedstawiła podsumowanie roku swojej pracy. Zdaniem opozycji premier niesłusznie uznała przedstawienie założeń ustaw o działalności gospodarczej lub ordynacji podatkowej za sukces – obecny Sejm nie ma szans się nimi zająć.

2. Dziś mijał termin utworzenia Nowej Kompanii Węglowej. Górnicy oskarżyli rząd o złamanie porozumienia z 17.01.2015 (dot. planu ratunkowego dla bankrutującej Kompanii Węglowej) i zapowiedzieli rozpoczęcie akcji protestacyjnej. Minister Skarbu Państwa ogłosił zatem nowy plan ratowania Kompanii Węglowej. Polega on na wniesieniu akcji KW do państwowej spółki Towarzystwo Finansowe Silesia. Ma to być podstawą dla budowy silnego koncernu paliwowo-energetycznego. Górnicze związki zawodowe są zaskoczone propozycją, ponieważ podobne rozwiązanie było dotąd odrzucane jako niedozwolona pomoc publiczna – a na taką Komisja Europejska by się nie zgodziła.

3. Przedstawiciele środowisk polonijnych z Białorusi, Litwy i Ukrainy na konferencji w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości zaapelowali do rządu o ewakuację Polaków z Mariupola oraz intensywniejszą pomoc dla mniejszości polskiej w ww. krajach. Prezes PiS J. Kaczyński zapowiedział przygotowanie ustawy o pomocy Polakom za granicą oraz nowelizację ustaw o Karcie Polaka (wprowadzonej przez jego rząd) oraz o repatriacji.

4. Prokuratura Okręgowa w Warszawie sprawdza, czy prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski sfałszował sprawozdanie z działalności Izby za 2013 r. W dokumencie nie znalazła się informacja o raporcie krytykującym działalność ministra rolnictwa Marka Sawickiego.

Zagranica

1. Rosja zaczęła bombardowania pozycji tzw. Państwa Islamskiego w Syrii. Zdaniem anonimowych przedstawicieli USA i Francji celem jest opozycja prezydenta Baszira el-Assada, a nie IS; podobne wątpliwości zgłasza sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.