3.12.2015

Polska

1. Trybunał Konstytucyjny uznał za niekonstytucyjne: wybór dwóch spośród pięciu sędziów Trybunału przez Sejm poprzedniej kadencji (koalicja  argumentowała wówczas, że nowy Sejm nie zdąży tego uczynić) oraz zwłokę prezydenta, który nie odebrał ślubowania od wybranych w październiku sędziów. 

2. Prezydent Andrzej Duda odebrał w nocy ślubowanie od pięciu sędziów Trybunału wybranych wczoraj przez Sejm. Dziś w orędziu telewizyjnym zapowiedział powołanie przy Narodowej Radzie Rozwoju zespołu ekspertów, którzy mają opracować nowe zasady wyboru sędziów Trybunału oraz jego funkcjonowania.

3. Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł przedstawił swoje plany, m.in.: wprowadzenie listy darmowych leków dla osób powyżej 75 r. życia, objęcie wszystkich Polaków systemem ubezpieczeń zdrowotnych, stopniową likwidację Narodowego Funduszu Zdrowia, opracowanie nowego koszyka świadczeń oraz złagodzenie przepisów dot. jedzenia w szkołach.

4. Do dymisji podał się Paweł Tamborski, szef Giełdy Papierów Wartoścowych. Z kolei prezesa Orlenu ma zastąpić Wojciech Jasiński, obecny poseł PiS.

Zagranica

1. Polska i Węgry zawetowały unijne przepisy dot. ujednolicenia procedur dotyczących podziału majątku i dziedziczenia w małżeństwach i związkach partnerskich. Polska sprzeciwiała się zmianom od 2011 r., ponieważ obejmują one w kilku państwach równieź małżeństwa homoseksualne.

2. Włoski parlament nie jest w stanie wybrać trzech nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Jeden z nich zastąpi Sergio Mattarellę, wybranego w styczniu na prezydenta republiki. Senatorowie mają powtarzać głosowanie codzienni, a prezydent nie wyklucza rozwiązania parlamentu.