3.10.2016

Polska

1.  W wielu miastach w Polsce i za granicą odbywał się strajk kobiet – protest wobec możliwego zaostrzenia przepisów dot. aborcji. Największa manifestacja – ponad 20 tys. osób – odbyła się w Warszawie.  Organizowane były też “białe protesty”, a w kościołach prowadzone były modlitwy w intencji ochrony życia.

2. Wczoraj portal Tvp.info opublikował e-maile sędziów Trybunału Konstytucyjnego z kwietnia, maja i czerwca 2015 r. Wynika z nich, że jeszcze zanim PO zaproponowała poprawkę do projektu ustawy ws. TK, pozwalającą na obsadzenie większej liczby miejsc w Trybunale kandydatami Platformy, prezes TK Andrzej Rzepliński, wiceprezes Stanisław Biernat i sędzia Piotr Tuleja zdawali sobie sprawę z jej konsekwencji. Dziś posłowie PO zażądali od prokuratura generalnego Zbigniewa Ziobry informacji czy prokuratura wydała zgodę na inwigilowanie sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

Zagranica

1. Amerykański departament stanu ogłosił zawieszenie wszelkich rozmów z Rosją w sprawie Syrii z powodu fiasku niedawnego rozejmu i ataków na Aleppo. Z kolei Moskwa poinformowała o wycofaniu się z porozumienia o redukcji zasobów plutonu, który może służyć do produkcji broni jądrowej.

2. Tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny otrzyma japoński naukowiec Yoshinori Ohsumi z Uniwersytetu Technologicznego w Tokio. Badał on zjawisko autofagii, czyli trawienia przez komórkę obumarłych lub uszkodzonych elementów jej własnej struktury dla pozyskania energii i nowych funkcjonujących części.