3.10.2015

Polska

1. W wieku 94 lat zmarł Franciszek Walicki, uważany za “ojca chrzestnego” polskiego rocka. Był organizatorem pierwszych festiwali jazzowych w Sopocie, publicystą, autorem tekstów (Jacek Grań), odkrywcą młodych talentów muzycznych. Założyciel pierwszych w kraju zespołów rockowych: Rhythm and Blues, Czerwono-Czarni, Niebiesko-Czarni, twórca sopockiego klubu Non-Stop (1961), pierwszej polskiej dyskoteki (1970) i pierwszego polskiego pisma rockowego (Musicorama), a także menedżer zespołów Breakout i SBB.

2. Zmarł Stanisław Kociołek, b. wicepremier PRL sądzony za przyczynienie się do masakry robotników na Wybrzeżu w grudniu 1970 roku.

3. Minister Skarbu Państwa Andrzej Czerwiński zapowiedział, że terminal gazowy w Szczecinie będzie gotów w październiku, a pierwszy statek z gazem przypłynie jeszcze w tym roku.

Zagranica

1. Afganistan: 19 osób, w tym troje dzieci, zginęło wskutek omyłkowego zbombardowania w nocy z piątku na sobotę szpitala prowadzonego przez Lekarzy bez Granic (MSF). Wg MSF “wszystko wskazuje” na atak sił międzynarodowych pod wodzą USA.

2. Chorwacki szef MS: przez ostatnie trzy tygodnie do Chorwacji przybyło ponad 100 tys. uchodźców i niemal wszystkich z nich odesłano w kierunku Węgier. Wg chorwackiej telewizji publicznej HRT Węgry być może już w niedzielę zamkną ostatnią lukę na swej zabezpieczonej ogrodzeniem granicy z Chorwacją.

3. Watykan oświadczył, że ksiądz Krzysztof Charamsa nie będzie mógł dalej pełnić funkcji w Kongregacji Nauki Wiary oraz papieskich uniwersytetach, gdzie naucza. Z kolei biskup pelpliński upomniał go. To reakcja na słowa duchownego, który ogłosił, że jest gejem i żyje w związku.