28.09.2017 – stan na 13:30

Polska

1. Sąd Najwyższy świętuje swoje 100-lecie. I prezes SN Małgorzata Gersdorf zaapelowała m.in., by traktować go jako jeden z filarów polskiej państwowości, a sądy nie mogą być wciagane w wir gier politycznych – państwo nie ma bowiem większej siły niż moc jego prawa. Kard. Kazimierz Nycz podczas jubileuszowej mszy powiedział w homilii: “proszę Boga, żeby nic złego się nie stało, żeby nie został zachwiany żaden fundament w trójpodziale władzy i służbie na rzecz państwa i człowieka”.

2. Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji uchyliła decyzję władz Warszawy z 2010 r. w sprawie nieruchomości Marszałkowska 43 i orzekła o zwrocie kamienicy miastu.

Zagranica

1. Chińscy naukowcy z Uniwersytetu Sun Yat-sen w Kantonie za pomocą inżynierii genetycznej naprawili “ortograficzny” błąd genetyczny prowadzący do rozwoju wrodzonej niedokrwistości – talasemii. Za pomocą klonowania naukowcy stworzyli w laboratorium ludzkie zarodki obciążone wadą genetyczną prowadzącą do beta-talasemii. Było to możliwe dzięki pobraniu komórek od pacjenta, u którego rozpoznano tę chorobę. Następnie chemicznie zamienili nieprawidłowe zasady w łańcuchu DNA odpowiedzialne za chorobę.