27.11.2015

Polska

1. Różnica między zakładanymi dochodami z podatku VAT i jego faktycznymi wpływami wynosi już o 13,3 mld zł, tegoroczny budżet państwa zostanie więc znowelizowany. Wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki ocenił, że w przyszłorocznym budżecie deficyt będzie o pół proc. PKB wyższy, co pozwoli zrealizować obietnice wyborcze PiS.

2. Odwołanego szefa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zastąpi tymczasowo b. wójt gminy Pcim Daniel Obajtek, który jest oskarżony o korupcję i oszustwo. Najbliższa rozprawa 21 grudnia.

Zagranica

1. Minionej nocy pięciu polskich marynarzy zostało porwanych u wybrzeży Nigerii ze statku “Szafir”. Sprawę monitoruje MSZ. Armator statku, firma EuroAfrica, potwierdza, że atak na Polaków przeprowadzili uzbrojeni piraci.

2. Rosyjskie MSZ wezwało na rozmowę polskiego ambasadora w Moskwie by przekazać protest z powodu zniszczenia w Polsce cmentarza radzieckich żołnierzy. W Garwolinie nieznani sprawcy zdewastowali nagrobki radzieckich żołnierzy i wyrwali z ziemi prawosławny krzyż.

3. Na niedzielnym szczycie UE-Turca Unia zobowiąże się zapłacić Turcji 3 mld euro za utrzymywanie uchodźców w tureckich obozach.