26.01.2016

Polska

1. Ministerstwo Finansów proponuje nowy podatek od handlu, ma on mieć trzy stawki:

  • dla podatników, których przychód nie przekroczy 300 mln zł miesięcznie, stawka wyniesie 0,7 procent,
  • dla podatników, kórych przychód przekroczy 300 mln – 1,3 procent,
  • od przychodów uzyskanych ze sprzedaży prowadzonej w soboty, niedziele i inne dni wolne od pracy – 1,9 procent.

2. Grzegorz Schetyna wygrał wybory na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej. Obiecał m.in. zorganizowanie klubów obywatelskich w każdym powiecie, kongres programowy latem i utworzenie gabinetu cieni we wrześniu b.r.

Zagranica

1. Duński parlament przegłosował zmiany w prawie azylowym, wprowadzając możliwość konfiskowania uchodźcom cennych przedmiotów na poczet pokrycia kosztów związanych z pobytem oraz możliwość ubiegania się o sprowadzenie do kraju bliskich dopiero po trzech latach.

2. Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans ujawnił w wywiadzie dla holenderskiej telewizji NOS, że 60 procent migrantów, którzy przedostali się ostatnio do Europy, to osoby, którym nie należy się w UE status uchodźcy. Rzeczniczka KE Natasha Bertaud przyznała, że są to nieopublikowane jeszcze dane agencji FRONTEX ds. kontroli granic zewnętrznych za grudzień.

3. Szef brytyjskiej dyplomacji zapowiedział, że jeśli Londyn porozumie się z UE w sprawie renegocjacji warunków, na jakich Wielka Brytania należy do Unii, to referendum w sprawie wyjścia tego kraju ze Wspólnoty, może się odbyć już w czerwcu.