25.11.2016

Polska

1. Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podczas konferencji nt. prac nad ustawą o działalności sektora pozarządowego był gotów przeprosić za “zbyt daleko idące, niekiedy wręcz krzywdzące” opinie medialne wobec działaczy pozarządowych; wymienił Zofię Komorowską, Różę Rzeplińską i Jana Jakuba Wygnańskiego.

Zagranica

1. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zagroził, że otworzy granice dla uchodźców chcących udać się do zachodniej Europy. Zarzucił UE mieszanie się w wewnętrzne sprawy jego kraju – wczoraj Parlament Europejski wezwał do zamrożenia z Turcją rozmów akcesyjnych.

2. “Washington Post” opisuje, jak wyrafinowana rosyjska propaganda przeniknęła do kampanii prezydenckiej w USA, rozpowszechniając w internecie nieprawdziwe wiadomości, szkodzące na ogół kandydatce Demokratów Hillary Clinton.

3. W obawie przed populistami i eurosceptykami we Francji szef Komisji Europejskiej wstrzymuje decyzję o postępowaniu przeciwko rządowi w Paryżu, utrudniającemu działalności firmie Uber, oferującej tańsze usługi taksówkarskie.