25.09.2016

Polska

1. Debiut reżyserski Jana P. Matuszyńskiego zdobył nagrodę Złotych Lwów 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni; jego “Ostatnia rodzina” to historia rodziny malarza Zdzisława Beksińskiego. Film zdobył też nagrody: dziennikarzy, publiczności, za najlepszą pierwszoplanową rolę męską dla Andrzeja Seweryna (Zdzisław Beksiński) oraz za za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą dla Aleksandry Koniecznej (Zofia Beksińska).

„Srebrne Lwy” trafiły do reżysera filmu „Jestem mordercą” Macieja Pieprzycy, który otrzymał też nagrodę za najlepszy scenariusz. Tomasz Wasilewski został laureatem nagrody za reżyserię filmu „Zjednoczone stany miłości”.

“Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego otrzymał nagrody za zdjęcia, charakteryzację i debiut aktorski, a także Nagrodę Specjalną Prezesa TVP, której reżyser póki co nie przyjął.

2. W kilkunastu miastach zorganizowano marsze pod hasłem “Czarny Protest – Lista Hańby” przeciwko zaostrzaniu prawa aborcyjnego. Organizatorem była Partia Razem. Pod biurami poselskimi odczytywano listę posłów, którzy odrzucili projekt liberalizujący przepisy aborcyjne.

Zagranica

1. We wchodzącej w skład Bośni i Hercegowiny Republice Serbskiej rozpoczęło się referendum w sprawie nowego święta. Jej mieszkańcy decydują, czy 9 stycznia będzie świętem narodowym bośniackich Serbów. Referendum może być początkiem secesji Republiki Serbskiej.

2. Szef brytyjskiego MSZ Boris Johnson w wywiadzie dla BBC uznał, że to Rosja jest odpowiedzialna za przedłużanie wojny w Syrii i być może za zbrodnie wojenne, jeśli to rosyjskie lotnictwo dokonało ostrzału konwoju z pomocą humanitarną. Jednocześnie przyznał, że Zachód nie wie jak reagować na takie zdarzenia poza zaostrzaniem sankcji.