23.11.2015 – stan na 14.00

Polska

1. Minister edukacji Anna Zalewska zapowiedziała przedstawienie w ciągu 10 dni projektu ustawy znoszącego obowiązek szkolny 6-latków. Minister zaangażowała się też w rozwiązanie konfliktu między strajkującymi uczniami a dyrekcją w warszawskim  liceum im. Emiliana Konopczyńskiego; społeczność szkolna chce dymisji dyrektor.

2. Platforma Obywatelska zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego niedawno przyjętą ustawę autorstw Prawa i Sprawiedliwości, która umożliwia ponowny wybór pięciu sędziów Trybunału i skraca kadencję prezesowi i wiceprezesowi Trybunału. Swój wniosek w tej sprawie przygotowała też Nowoczesna, obejmuje on również przepisy wdrożone wcześniej przez PO.

3. 149 osób polskiego pochodzenia ze wschodniej Ukrainy przyleci dziś do Polski. Kilkadziesiąt dalszych ma przyjechać na własną rękę.

Zagranica

1. Premier Wielkiej Brytanii David Cameron spotkał się z w Paryżu z prezydentem Francois Hollande’m, obaj zapowiedzieli wzmocnienie współpracy w walce z terroryzmem. Brytyjskie lotnictwo ma wesprzeć technicznie Francuzów w atakach na cele w Syrii.