23.10.2017

Polska

1. Protestujący lekarze rezydenci zaapelowali do pacjentów o podpisywanie obywatelskiego projektu ustawy zwiększającej finansowanie służby zdrowia. Zapowiedzieli, że w środę pacjenci w Małopolsce nie zostaną bez opieki lekarzy – tego dnia tamtejsza służba zdrowia ma pracować w trybie ostrego dyżuru, co oburza ministra zdrowia.

2. Komitet Ratujmy Kobiety po raz drugi w tej kadencji złożył w Sejmie obywatelski projekt ustawy liberalizujący prawo do aborcji. Zebrano ponad 400 tys. podpisów. To odpowiedź na projekt zaostrzający przepisy aborcyjne, pod którym podpisy zbiera fundacja Życie i Rodzina.

Zagranica

1. W weekend kierowany przez miliardera Andreja Babisza ruch ANO wygrał wybory parlamentarne w Czechach, zdobywając 29,7 procent głosów. Drugie miejsce zajęła Obywatelska Partia Demokratyczna (ODS) z poparciem 11,3 proc., a trzecie – Piraci (10,8 proc). Aby utworzyć rząd, ANO będzie potrzebowała partnerów koalicyjnych. Skłonna do rozmów jest pod pewnymi warunkami socjaldemokracja, z którą ANO rządziła przez ostatnie 4 lata. Problemem jednak są zarzuty o wyłudzenie pieniędzy z Unii Europejskiej, jakie ciążą na liderze ANO.