22.12.2015

Polska

1. Ministrowie edukacji, szkolnictwa wyższego i cyfryzacji zapowiedzieli pilotaż nauki programowania dla pierwszoklasistów już od przyszłego roku szkolnego oraz dostęp do szerokopasmowego internetu dla wszystkich szkół.

2. Posłowie przyjęli nowelę ustawy o górnictwie, przedłużająca do 1 stycznia 2019 roku możliwość stosowania środków naprawczych i osłonowych, w tym wygaszania nieistotnych dla wydobycia węgla części kopalń.

Zagranica

1. Po raz pierwszy w historii rakieta nośna Falcon 9, należąca do firmy “SpaceX” Elona Muska, wystartowała z i wylądowała w tym samym miejscu po wyniesieniu na orbitę okołoziemską 11 niewielkich satelitów telekomunikacyjnych. Powrót członu startowego rakiety oznacza ogromne oszczędności.

2. Brytyjczycy wrócili do Afganistanu, by wesprzeć tamtejszą armię w walce z talibami. Oficjalnie podano o wysłaniu grupy 10 instruktorów do obozu wojskowego Camp Bastion, gdzie mają szkolić armię afgańską. Wg doniesień brytyjskich mediów, około 30 komandosów dołączyło do oddziału Amerykanów, którzy wezmą udział w odsieczy miasta Sangin w prowincji Helmand.

3. Niemiecki urząd antymonopolowy Bundeskartellamt zatwierdził powołanie
konsorcjum Nord Stream 2, które będzie odpowiedzialne za rozbudowę gazociągu Nord Stream o trzecią i czwartą nitkę. Konsorcjum, w skład którego wchodzą Gazprom, Wintershall,
Shell, E.on, Engie i OMV, powstało w lipcu tego roku.