21.12.2016

Polska

1. Prezydent Andrzej Duda mianował Julię Przyłębską na prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Wiceprezes Trybunału Stanisław Biernat ma wątpliwości, czy dojdzie do uspokojenia sytuacji wokół TK, wskazał m.in. na uzasadnione obawy, że wyroki TK z udziałem trzech nowych sędziów mogą być kontestowane przez organy stosujące prawo

2. Prezes PiS Jarosław Kaczyński wraz z premier Beatą Szydło oraz marszałkami Sejmu (Marek Kuchciński) i Senatu (Stanisław Karczewski) zaproponowali uprawnień dla klubów opozycyjnych w Sejmie. Warunkiem jest powrót do normalnej pracy parlamentu, bo obecne działania pozycji są niezgodne z prawem. Prezes PiS zwrócił się ponadto do mediów, aby opisywały wydarzenia zgodnie z istniejącym stanem prawnym.

3. Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie ws. wydarzeń przed Sejmem, m.in. blokowania wyjazdu posłów i przedstawicieli rządu przez manifestujących przed budynkiem.

Zagranica

1. Komisja Europejska podjęła decyzję o przesłaniu do Polski dodatkowych rekomendacji w związku z niewypełnieniem przez władze w Warszawie dotychczasowych wskazań dotyczących rozwiązania kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego. Polska będzie miała dwa miesiące na odpowiedź na pismo przesłane jej z KE. Rzecznik rządu Rafał Bochenek przekonuje, że Polska nie ma już problemu z Trybunałem Konstytucyjnym i nie ma podstaw do tego, aby Komisja Europejska zajmowała się Trybunałem.