21.09.2016

Polska

1. Prokuratura Krajowa rozpoczęła postępowania przygotowawcze do czterech nowo podjętych śledztw związanych z katastrofą smoleńską:

  • dot. współpracy funkcjonariuszy publicznych z Federacją Rosyjską podczas badania przyczyn katastrofy prezydenckiego samolotu;
  • w sprawie niedopełnienia obowiązków poprzez niewnioskowanie i nieuczestniczenie w sekcjach zwłok 95 ofiar katastrofy;
  • w sprawie fałszerstwa dokumentów związanych z przygotowaniem przez Biuro Ochrony Rządu zabezpieczenia wizyty 10 kwietnia 2010 roku;
  • dot. utrudnień prowadzenia postępowania karnego poprzez niszczenie materiału dowodowego – wraku TU-154M.

Wczoraj podjęto na na nowo umorzone wcześniej śledztwo dot. niedopełnienia obowiązków przez prokuratorów wojskowych po katastrofie smoleńskiej.

2. Poseł Stefan Niesiołowski opuścił Platformę Obywatelską i razem z trzema wyrzuconymi wcześniej z niej posłami założył koło poselskie Europejscy Demokraci.

Polecam: Paweł Reszka w najnowszym “Tygodniku Powszechnym” wspomina Krzysztofa Millera.

Zagranica

1. W Mińsku podpisano porozumienie ramowe o wycofaniu oddziałów wojskowych i sprzętu z trzech stref na linii rozdziału w konflikcie między ukraińskimi siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami w Donbasie na wschodzie Ukrainy.

2. Komisja Europejska zaproponowała całkowite zniesienie opłat roamingowych podczas korzystania z telefonów komórkowych za granicą. Mają one być zlikwidowane od 15 czerwca przyszłego roku.

3. Podczas pobytu w Nowym Jorku prezydent Andrzej Duda zabiegał o poparcie kandydatury Polski na członka Rady Bezpieczeństwa w latach 2018-19.

Polecam: Korea Północna przypadkowo pozwoliła zajrzeć do swojego internetu. Ma 28 stron.