20.12.2017

Polska

1. Prezydent podpisał ustawy o Krajowej Radzie Sądowniczej i o Sądzie Najwyższym; były to jego projekty.

Zagranica

1. Komisja Europejska zdecydowała o uruchomieniu art. 7.1 traktatu unijnego wobec Polski. Wiceszef Komisji Frans Timmermans, który poinformował o tej decyzji, podkreślił, że KE daje Polsce trzy miesiące na wprowadzenie rekomendacji dot. praworządności. Więcej o rekomendacjach tutaj.

Mechanizm z  art. 7 Traktatu o UE to zwrócenie się do Rady Unii Europejskiej, czyli przedstawicieli państw członkowskich, o stwierdzenie poważnego ryzyka naruszania wartości UE przez kraj unijny. Te wartości to „godności osoby ludzkiej, wolność, demokracja, równość, państwo prawne i poszanowanie praw człowieka, w tym praw osób należących do mniejszości. W chwili gdy sprawa trafi do Rady UE, będzie ona decydować, czy istnieje wyraźne ryzyko poważnego naruszenia wartości UE. Do podjęcia takiej decyzji potrzeba większości czterech piątych, czyli 22 krajów członkowskich. Wcześniej wymagana jest jeszcze zgoda Parlamentu Europejskiego. W procesie tym Rada wysłuchuje państwa członkowskiego; może też skierować do niego zalecenia. Aby dany kraj mógł być objęty przewidzianymi w art. 7 sankcjami, w tym zawieszeniem prawa do głosowania na forum UE, zielone światło musi dać jednomyślnie szczyt unijny. Węgry jednak informowały, że nie poprą sankcji wobec Polski. Jeśli jednak Węgrzy nie sprzeciwią się, a tylko wstrzymają od głosu, kiedy rozpatrywana będzie sprawa Polski, to taki głos zostanie uznany za brak sprzeciwu i sankcje zostaną nałożone.

Premier Mateusz Morawiecki spotka się 9 stycznia z przewodniczącym Komisji Europejskiej. Jean-Claude Juncker zaprosił polskiego premiera do Brukseli, by omówić temat rozpoczęcia wobec Polski procedury przewidzianej przez artykuł 7 unijnego traktatu.