2.12.2016 – stan na 14.00

Polska

1. Sejm znowelizował ustawę o zgromadzeniach wprowadzając możliwość otrzymania na trzy lata zgody na cykliczne organizowanie zgromadzeń w tym samym miejscu i brak możliwości organizacji konkurencyjnego zgromadzenia w tym samym miejscu. Uchwalone przepisy dają pierwszeństwo zgromadzeniom organizowanym przez organy władzy publicznej oraz zgromadzeniom odbywanym w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych. Przeciw zmianie protestowała opozycja i  przedstawiciele m.in. Rzecznika Praw Obywatelskich, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, stowarzyszenia Marsz Niepodległości i Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

2. Prezydent podpisał ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej. Zgodnie z ustawą, KAS będzie wypełniała zadania administracyjne dotąd rozproszone w trzech niezależnych pionach: administracji podatkowej, Służby Celnej oraz kontroli skarbowej.

Zagranica

1. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko rozpoczął wizytę w Polsce. Po spotkaniu z Andrzejem Dudą obaj oświadczyli, że Polska i Ukraina zostały dotknięte decyzją KE ws. gazociągu OPAL, która umożliwia Gazpromowi zwiększenie przesyłu gazu z Europy, z pominięciem Ukrainy.

2. Estonia zdecydowała się zamienić wprowadzony w 1994 r. podatek liniowy skalą progresywną od 2018 r. Przyczyną rosnące nierówności majątkowe i spadek wzrostu gospodarczego.

Polecam: z zupełnie innej beczki – sylwetka fotografa Josefa Koudelki