2.01.2017

Polska

1. Tunezyjczyk i Algierczyk usłyszeli zarzut zabójstwa 21-letniego mieszkańca Ełku, do którego doszło w sylwestrową noc.  Przyczyną szarpaniny, w trakcie której zamordowano 21-latka, było zabranie przez ofiarę dwóch butelek napoju, za które nie zapłacił. Według śledczych, miało to doprowadzić do interwencji cudzoziemców pracujących w barze. Po zabójstwie, w noworoczne popołudnie w centrum miasta zebrał się tłum mieszkańców, który manifestowali swoje oburzenie. Doszło do zamieszek. Powybijano witryny i zniszczono mienie lokalu. Były też starcia z policją. Zatrzymano 28 osób.

2. Słowo “trybunał” i termin “Pięćset Plus” zostały uznane za słowa 2016 roku w plebiscycie organizowanym przez Uniwersytet Warszawski. Językoznawcy wskazali na “trybunał”, zaś zwrot “pięćset plus” wygrał w głosowaniu internautów.

Zagranica

1. Turcja: Uzbrojony mężczyzna w sylwestrową noc zabił 39 osób, które bawiły się w jednym z najpopularniejszych klubów w Stambule. Większość ofiar to obcokrajowcy. Blisko 70 osób zostało rannych. Nie ma informacji, by wśród poszkodowanych byli Polacy. Odpowiedzialność za zamach wzięło ISIS.