19.09.2017 – stan na 14.00

Polska

1. Wicepremier Jarosław Gowin przedstawił założenia reformy edukacji wyższej. Projekt zakłada m.in.: zmniejszenie regulacji prawnych, zwiększenie autonomii uczelni, wsparcie prac badawczych, dofinansowanie, zmianę modelu doktoratów i możliwość wprowadzenia egzaminów wstępnych.

2. Polska wpłaci 50 mln euro na rzecz Inicjatywy Wzmocnienia Gospodarczego Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Jest to inicjatywa wspierająca obszary dotknięte kryzysem uchodźczym na Bliskim Wschodzie oraz na Zachodnich Bałkanach.

3. Centralny Port Lotniczy powstanie w Baranowie koło Grodziska Mazowieckiego w województwie mazowieckim. CPL ma być kluczową inwestycją infrastrukturalną, wartą ponad 20 mld zł.

Zagranica

1. Śledczy badający z ramienia ONZ doniesienia o przemocy i łamaniu praw człowieka w Birmie ponowili apel o “całkowity i nieskrępowany dostęp” do tego kraju. Przypomnieli, że trwa tam poważny kryzys humanitarny, na którym najpoważniej cierpi muzułmańska ludność Rohindża. Organizacja Amnesty International skrytykowała birmańską noblistkę Aung San Suu Kyi, oceniając iż prowadzi “politykę chowania głowy w piasek”, jeśli chodzi o mniejszość Rohindża.

2. Największy włoski dziennik „Corriere della Sera” rozpoczął dziś wydawanie cotygodniowego dodatku „Dobre wiadomości”. To reakcja na pesymistyczne informacje dominujące wszystkie włoskie media. Pierwsze wydanie „Dobrych wiadomości” gazety „Corriere della Sera”, liczy 40 stron. Otwiera je artykuł o sukcesie spółdzielni tekstylnej, w której pracują kobiety po wyjściu z więzienia i byłe prostytutki. Wiele tekstów poświęconych jest wolontariuszom, którzy pomagają potrzebującym we Włoszech i zagranicą. „Historia tygodnia” to opowieść o młodzieżowym chórze i orkiestrze, w którym występują także dzieci dotknięte autyzmem i zespołem Dawna. Są także porady dla przedsiębiorców-filantropów.