18.12.2015

Polska

1. Tydzień temu odwołano pełnomocnika ministra obrony narodowej ds. utworzenia Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO płk Krzysztofa Duszę. Pozostali pracownicy okupowali – wg MON – warszawską siedzibę centrum, więc w nocy kierownictwo Służby Kontrwywiadu Wojskowego próbowało zająć jego pomieszczenia. NATO ocenia, że to wewnętrzna sprawa polskich władz, ponieważ CEK nie jest jeszcze przez NATO akredytowane i nie jest jednym z ciał NATO; zastrzeżeń nie ma Słowacja. Porozumienie o utworzeniu Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu z siedzibą w Krakowie i obiektami na Słowacji podpisano pod koniec września w USA. Polecam: krótki tekst sprzed dwóch miesięcy o genezie powstania CEK.

Zagranica

1. UE przedłużyła o pół roku sankcje gospodarcze wobec Rosji.

2. Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców poinformowało, że w połowie 2015 r. było na świecie 20,2 mln uchodźców. Do 34 mln wzrosła liczba uchodźców wewnętrznych. Oznacza to, że w 2015 r. po raz pierwszy na świecie łączna liczba uchodźców – wewnętrznych i zewnętrznych – przekroczy 60 milionów. Główną przyczyną masowych ucieczek ludności jest wojna domowa w Syrii: konflikt ponad 4,2 mln Syryjczyków zmusił do ucieczki za granicę, a ok. 7,6 mln do ucieczki w granicach kraju.

2. Polski korespondent „Gazety Wyborczej” Wacław Radziwinowicz stracił akredytację dziennikarską w Rosji i musi opuścić ten kraj w ciągu 30 dni. To retorsje za usunięcie z Polski rosyjskiego dziennikarza agencji Ria Novosti, Leonida Swiridowa, podejrzewanego o szpiegostwo.

3. Ukraiński premier Arsenij Jaceniuk ogłosił moratorium na spłatę ponad 3,5 mld dolarów długu wobec Rosji aż do przyjęcia przez Rosję ukraińskich warunków restrukturyzacji zadłużenia, albo do wyroku międzynarodowego sądu.

4. Dziś zakończy pracę ostatnia głębinowa kopalnia węgla kamiennego w Wielkiej Brytanii – kopalnia w Kellingley w hrabstwie Yorkshire. Dostarczała węgiel do pobliskiej elektrowni, która przestawiła się na import tańszego surowca z Rosji i Kolumbii.