17.12.2015

Polska

1. Prezydent Andrzej Duda podczas obchodów 45. rocznicy Grudnia’70 w Gdyni powiedział m.in. że „wstyd za III Rzeczpospolitą, która nie umiała skazać sprawców tej zbrodni i w której komunistycznych bandytów nazywano ludźmi honoru”. W Sejmie okolicznościową uchwałę przygotował Antoni Mężydło z PO, ale miał za złe posłowi PiS Januszowi Śniadkowi wykorzystanie jej w bieżącym sporze politycznym.

2. Sejm zaczął prace nad ustawą autorstwa PiS wprowadzającą tak zwany podatek bankowy. Projekt zakłada opodatkowanie aktywów banków powyżej 4 miliardów zł stawką 0,39 % rocznie; w przypadku ubezpieczycieli stawka ta ma wynieść 0,6 %. Według różnych szacunków, wpływy do przyszłorocznego budżetu sięgną od 5,5 do 7 miliardów złotych. Bankowcy i ubezpieczyciele zapowiadają wzrost cen usług. Posłowie rozpoczęli też prace nad nowelizacją ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

Zagranica

1. Sąd w Hamburgu odrzucił skargę Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście na przebieg Gazociągu Północnego. Strona polska zaskarżyła niemieckie pozwolenie na budowę tej instalacji, argumentując, że ogranicza ona rozwój naszych portów.

2. Unijni przywódcy podczas pierwszego dnia szczytu w Brukseli zgodzili się na stworzenie unijnej straży granicznej.