17.11.2015

Polska

1. Prezydent Andrzej Duda ułaskawił Mariusza Kamińskiego, skazanego nieprawomocnie w I instancji m.in. za przekroczenie uprawnień i nielegalne działania operacyjne CBA przy “aferze gruntowej” w 2007 r. Konstytucjonaliści nie są zgodni, czy można ułaskawić osobę nie skazaną prawomocnym wyrokiem (w II instancji).

2. Tomasz Siemoniak, były minister obrony, dołączył do kandydatów na szefa Platformy Obywatelskiej: Grzegorza Schetyny i Borysa Budki.

3. NBP opublikowało raport o zasobności gospodarstw domowych w Polsce: majątek polskiego gospodarstwa domowego to przeciętnie 56 procent średniego majątku gospodarstw w strefie euro.

Zagranica

1. Mecz piłkarski Niemcy-Holandia w Hanowerze został odwołany ze względów bezpieczeństwa, kibice zostali ewakuowani ze stadionu. W jego pobliżu znaleziono bombę ukrytą w ambulansie.

2. Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa oficjalnie potwierdziła, że katastrofę airbusa A-321 w Egipcie spowodował wybuch bomby. Prezydent Władimir Putin zapewnił, że jego kraj znajdzie odpowiedzialnych za spowodowanie tej tragedii.

3. Szef bułgarskiego MSZ oświadczył, że jego kraj nie będzie przyjmować nowych uchodźców niezależnie od oczekiwań Unii Europejskiej w tym zakresie. Wg tamtejszego MSW, z ogólnej liczby ponad 28 tysięcy uchodźców, którzy przybyli do Bułgarii od początku roku, w ośrodkach specjalnie dla nich przeznaczonych znajduje się obecnie jedynie 1366 osób; pozostali uciekli przez zachodnią granicę.