16.12.2015

Polska

1. Rządowe Centrum Legislacji opublikowało orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 3 grudnia br. dot. czerwcowej nowelizacji ustawy o TK. Zgodnie z nim wybór trzech sędziów TK przez Sejm ubiegłej kadencji był zgodny z konstytucją. Prezydent nie zamierza jednak odebrać ślubowania od tych sędziów, ponieważ wg jego urzędników Trybunał miałby wówczas niekonstytucyjne 18 sędziów

2. Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło projekt nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Opozycja ocenia, że jego celem jest paraliż tej instytucji m.in. przez zwiększenie wymaganego składu orzekającego oraz większości kwalifikowanej przy decydowaniu o wyroku. Pierwsze czytanie – jutro.

3. Dziennikarz Wojciech Sumliński został uniewinniony, a Aleksander L., były żołnierz WSI, uznanym winnym w procesie dot. domniemanej korupcji przy weryfikacji WSI. W 2009 roku dziennikarz i Aleksander L. zostali oskarżeni o powoływanie się na wpływy w Komisji Weryfikacyjnej WSI i podjęcie się załatwienia pozytywnej weryfikacji oficera WSI płk. Leszka T. W śledztwie zeznawał m.in. ówczesny prezydent Bronisław Komorowski.

4. Pojawił się pierwszy sondaż preferencji politycznych, w którym .Nowoczesna Ryszarda Petru jest liderem mając 30,9 proc. poparcia, Prawo i Sprawiedliwość ma 27,3 proc., a Platforma Obywatelska 14,4 proc.

Polecam: interesujące spojrzenie na bankowo-finansowy rozkwit i krach I Rzeczypospolitej.

Zagranica

1. Parlament Europejski 19 stycznia będzie debatować o sytuacji w Polsce. Taką decyzję podjęła Konferencja Przewodniczących w związku ze sporem o wybór sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

2. Amnesty International oskarża władze w Ankarze o stosowanie przemocy wobec uchodźców przebywających na terytorium Turcji, wymuszając na nich powrót do swoich krajów.

3. Bank centralny USA podniósł o stopy procentowe o ćwierć punktu procentowego, czyli 25 punktów bazowych . To pierwsza podwyżka od czerwca 2006 roku.

4. Ukraiński rząd wprowadza zakaz wwozu towarów na Krym. Dokument zacznie działać za miesiąc.

Polecam: drugie życie starych statków towarowych: transporty wojskowe do Syrii.