16.02.2016

Polska

Wicepremier ds. rozwoju Mateusz Morawiecki przedstawił założenia przyjętego przez rząd Planu na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Opiera się on na pięciu filarach:

  1. reindustrializacja: rząd będzie kładł nacisk na wsparcie kapitału prywatnego oraz stworzenie innowacyjnego i dynamicznego rozwoju. Pozwoli to, we współpracy ze światem nauki, administracji publicznej oraz biznesu, osiągać jak największe zyski. Prócz obecnej “doliny lotniczej” na Podkarpaciu, rząd PiS chce stworzyć ośrodki przemysłu stoczniowego i związanego z koleją.
  2. rozwój innowacyjnych firm: przed końcem roku pojawi się tzw. konstytucja dla biznesu, czyli dużo bardziej przewidywalne i przejrzyste warunki prowadzenia interesów.
  3. kapitał dla rozwoju i budowanie oszczędności Polaków: tworzenie dodatkowych bodźców rozwoju przedsiębiorczości oprartego na oszczędnościach, zarówno tych trzecio-filarowych, jak i prywatnych oraz publicznych.
  4. ekspansja zagraniczna, promocja eksportu, polskich inwestycji zagranicznych oraz produktów.
  5. polityka społeczna, która ma doprowadzić  do tego, aby kompleksowy program rozwoju był bardziej zrównoważony.

Wicepremier zapowiedział utworzenie Polskiego Funduszu Rozwoju. Ma on powstać ze zintegrowania takich instytucji, jak Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Agencja Rozwoju Przemysłu, Bank Gospodarstwa Krajowego, czy Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych. Dzięki funduszowi koszty pożyczania pieniędzy z rynków kapitałowych będą na poziomie ryzyka państwa, a rząd będzie za jego pośrednictwem obsługiwał takie obszary rozwojowe, jak inwestycje, infrastruktura, eksport, czy ekspansja za granicą.
Mateusz Morawiecki wśród przykładowych programów, które chce uruchomić rząd wymienił “Start in Poland”, przeznaczony dla polskich start-upów. Zapowiedział również zmianę ustawy o zamówieniach publicznych i pomoc polskim przedsiębiorstwom. Wyjaśniał, że wśród proponowanych rozwiązań jest m.in. odejście od kryterium cenowego przy przetargach i postawienie na jakość, promowanie małych i średnich przedsiębiorstw, przyznawanie punktów za innowacyjność, uwzględnianie wszystkich kosztów inwestycji, a także promowanie zatrudnienia na pełen etat.

Zagranica

Ukraina: prezydent Petro Poroszenko zaapelował do premiera i rządu o dymisję. Premier Arsenij Jaceniuk nie otrzymał od ukraińskiego parlamentu wotum nieufności, ale wcześniej parlamentarzyści odrzucili sprawozdanie gabinetu ministrów za zeszły rok.

Blog miał przerwę, czasem odcinam się na dłużej od newsów. Nikt nie dał znać, że tęskni 😉