15.12.2015

Polska

1. Premier Beata Szydło ogłosiła w Sejmie, że rząd opublikuje orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 3 grudnia br. Powtórzyła to w telewizyjnym orędziu, choć jej zdaniem wyrok Trybunału zapadł wbrew praktyce orzecznictwa.

2. Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo ws. nielegalnego inwigilowania przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego Mariusza Kamińskiego i byłych oficerów CBA oraz dziennikarza Cezarego Gmyza latem tego roku.

Polecam: analizę jak red. Karolina Lewica omówiła wczoraj w “Wiadomościach” TVP weekendowe marsze, z uwzględnieniem co oznacza “najgorszy sort Polaków” oraz czy J. Kaczyński porównał opozycję do współpracowników gestapo. Warto poznać dokładne cytaty, tam są.

Zagranica

1. Podczas wizyty w Kijowie Andrzej Duda oświadczył, że nasz kraj nie będzie zabiegać o zmianę formatu negocjacji pokojowych, dotyczących Zagłębia Donieckiego. Jego zdaniem sankcje wobec Rosji powinny zostać przedłużone. Zaprosił Ukrainę na przyszłoroczny szczyt NATO w Warszawie. Prezydent Petro Poroszenko podziękował Polsce za zdecydowane wsparcie dla niepodległości i suwerenności terytorialnej Ukrainy.

2. Grupa europosłów z Polski, Litwy, Estonii, Danii i Czech skierowała interpelację do Komisji Europejskiej ws budowy Nord Stream 2. Są przeciwni inwestycji, którą zamierza realizować Rosja wspólnie z zachodnimi koncernami. Wezwali też Komisję do dokonania oceny, czy projekt ten nie podważa polityki bezpieczeństwa energetycznego Unii.