15.11.2016

Polska

1. Rząd Prawa i Sprawiedliwości podsumował rok rządów podczas specjalnej konferencji prasowej. Premier Beata Szydło mówiła o zrealizowanych obietnicach wyborczych i sukcesie programów Rodzina 500 Plus, mieszkanie Plus oraz o darmowych lekach dla seniorów. Dla szefa Platformy Obywatelskiej Grzegorza Schetyny był to jednak rok chaosu i rujnowania pozycji Polski. Lider Nowoczesnej Ryszard Petru zwrócił z kolei uwagę na pogarszający się stan gospodarki.

2. Główny Urząd Statystyczny poinformował, że PKB w III kwartale tego roku wzrósł realnie o 2,5 procent w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Oczekiwano wzrostu 2,9 proc.; w całym roku rząd szacował wzrost PKB na 3,4 proc.

3. Podczas wczorajszej ekshumacji pary prezydenckiej na Wawelu uszkodzono jej sarkofag. Do piątku – dnia ponownego pochówku – sarkofag zostanie wymieniony na koszt Skarbu Państwa.

Zagranica

1. Brytyjski “The Times” opublikował przeciek raportu dla brytyjskiego rządu, wg którego rząd nie posiada strategii w sprawie Brexitu i jego przeprowadzenie będzie wymagać zatrudnienia 30 tys. dodatkowych urzędników.

2. Rosja rozpoczęła kolejną ofensywę przeciwko dżihadystom z tzw. Państwa Islamskiego w Syrii, wykorzystując do tego m.in. samoloty ze znajdującego się w tym rejonie lotniskowca “Admirał Kuzniecow”.