14.12.2015

Polska

1. Prokuratora Okręgowa w Warszawie wszczęła postępowanie ws. nieopublikowania w “Dzienniku Ustaw” wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 3 grudnia. Z informacji śledczych wynika, iż co najmniej od 11 grudnia orzeczenie jest gotowe do publikacji, zachodzi uzasadnione podejrzenie przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków.

Polecam: Tomasz Skory porządkuje fakty ws. nieopublikowanego orzeczenia Trybunału.

2. Prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania ws. przekroczenia uprawnień przez prezydenta w zw. z ułaskawieniem Mariusza Kamińskiego i zaniechaniem zaprzysiężenia sędziów Trybunału Konstytucyjnego; jej zdaniem prezydent odpowiada tylko przed Trybunałem Stanu.

3. 15 byłych prezydentów, premierów oraz marszałków Sejmu i Senatu podpisało się pod listem, w którym “wyrażają niepokój z powodu podważania autorytetu i niezależności Trybunału Konstytucyjnego”.

Polecam: sobotni wywiad z prof. Jerzym Hausnerem o przyczynach niedowładu państwa polskiego

Zagranica

1. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz w wywiadzie dla niemieckiego radia Deutschlandfunk ocenił, że wydarzenia w Polsce mają charakter zamachu stanu i są dramatyczne. Premier Beata Szydło oczekuje przeprosin, a szef polskiego MSZ uznał te słowa za skandaliczne. Lider frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w PE zarzucił Schulzowi, że nie zna faktów.

2. Przywódcy Polski, Litwy, Łotwy i Estonii symbolicznie uruchomili w Wilnie dwa nowe połączenia energetyczne. Są to kabel podwodny o długości 700 kilometrów, który łączy Litwę ze Szwecją oraz polsko – litewski most energetyczny.