14.10.2016

Polska

1. Platforma Obywatelska złożyła wniosek o wotum nieufności wobec minister edukacji Anny Zalewskiej, popiera go Nowoczesna. Kukiz’15 decyzje podejmie po poniedziałkowym spotkaniu z minister.

2. Serwis aukcyjny Allegro został sprzedany przez firmę Naspers z RPA za kwotę 3,253 mld USD grupie funduszy Cinven, Permira i Mid Europa Partners. Transakcja obejmuje także sprzedaż spółki Ceneo.

Zagranica

1. Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy, przyjęła opinię dot. m.in. do sposobu powoływania prezesa Trybunału Konstytucyjnego i kolejności zajmowania się sprawami przez TK. W obradach Komisji nie wzięła udziału polska delegacja rządowa, która zarzuciła jej stronniczość. W oświadczeniu Komisja Wenecka przyznała, że w nowej ustawie o TK dokonano “pewnych poprawek” po tym, gdy w marcu Komisja wydała swą pierwszą opinię na temat grudniowej noweli ustawy o Trybunale, jednakże są zbyt ograniczone, ponieważ “inne postanowienia przyjętej ustawy mogą znacznie opóźnić i utrudnić pracę Trybunału, sprawić, iż będzie ona nieefektywna, a także podważyć jego niezawisłość poprzez stosowanie nadmiernej legislacyjnej i wykonawczej kontroli nad jego funkcjonowaniem”.

2. Wielka Brytania jest zdecydowana opuścić UE – potwierdziła
rzeczniczka brytyjskiej premier Theresy May. Odniosła się w ten sposób
do słów szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska, który sugerował, że
ostatecznie może nie dojść do Brexitu i dopuścił też
możliwość, że Wielka Brytania mogłaby ostatecznie nie opuszczać Unii
Europejskiej.