13.10.2016

Polska

1. Warszawski sąd rejonowy nakazał prokuraturze podjęcie śledztwa w sprawie nieopublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca, dotyczącego grudniowej nowelizacji ustawy o TK. Decyzja prokuratury o odmowie wszczęcia tego śledztwa została uchylona.

2. Byłej urzędniczce Ministerstwa Sprawiedliwości, Marzenie K., postawiono cztery zarzuty, dotyczące reprywatyzacji w Warszawie i związane z naruszeniem ustawy antykorupcyjnej. Jest ona współwłaścicielką działki na przy pl. Defilad w Warszawie, czego nie zgłaszała w oświadczeniach majątkowych; przyznała się do stawianych jej zarzutów.

Zagranica

1. Literacką Nagrodę Nobla otrzymał amerykański piosenkarz, kompozytor i autor tekstów Bob Dylan “za stworzenie nowych wyrażeń poetyckich w wielkiej tradycji amerykańskiego pieśniarstwa”.

2. Amerykański okręt wojenny ostrzelał pozycje bojowników w Jemenie w Zatoce Perskie. Statki Stanów Zjednoczonych pływające po Zatoce zostały wcześniej ostrzelane z lądu. To pierwszy taki atak Amerykanów od czasu rozpoczęcia najnowszego konfliktu w Jemenie półtora roku temu.

3. Nie żyje król Tajlandii Bhumibol Adulyadej. Miał 88 lat i był najdłużej panującym monarchą na świecie.