13.10.2015

Polska

1. Premier Ewa Kopacz po spotkaniu z protestującymi w Szczecinie rolnikami poinformowała, że za ich aresztowanymi kolegami poręczył prokuraturze minister rolnictwa; zawiesiła też szczeciński zarząd Agencji Nieruchomości Rolnych.

2. Prezydent wybierając nowego Prokuratora Generalnego będzie decydował między prok. Ireną Laurą Łozowicką, wskazaną przez Krajową Radę Prokuratury, oraz prok. Krzysztofem Karsznickim, kandydatem Krajowej Rady Sądownictwa.

3. Telewizyjna debata Ewa Kopacz – Beata Szydło odbędzie się 19 października o godz. 20.00. Następnego dnia odbędzie się debata przedstawicieli ośmiu ogólnopolskich komitetów wyborczych.

Zagranica

1. Holandia: śledczy przedstawili raport nt. ubiegłorocznego zestrzelenia malezyjskiego boeinga – lot MH17 – nad wschodnią Ukrainą. Ustalono, że samolot strąciła rakieta BUK rosyjskiej produkcji. Międzynarodowi prokuratorzy z kolei poinformowali, że jest grupa podejrzanych o zestrzelenie maszyny. Holenderski premier wezwał Rosję do pełnej współpracy ze śledczymi. Rosyjski wiceszef MSZ uznał, że raport nie jest bezstronny.

2. Szef Rosnieftu, największego rosyjskiego koncernu petrochemicznego, oskarżył Arabię Saudyjską o wejście do Polski z dumpingowymi cenami ropy naftowej; surowiec ma być dostarczany przez naftoport w Gdańsku.