11.12.2016

Polska

1. Podczas wczorajszej 80. miesięcznicy smoleńskiej spotkały się manifestacje PiS oraz Obywateli RP, protestujących przeciw ekshumacjom ofiar katastrofy smoleńskiej. Nie doszło do zamieszek, ale wydarzenie może być pretekstem do zaostrzenia prawa o zgromadzeniach publicznych.

Zagranica

1. Turcja: w sobotni wieczór w eksplozjach przed stambulskim stadionem piłkarskim w dzielnicy Besiktas zginęło co najmniej 38 osób. Odpowiedzialność za zamach wzięło kurdyjskie ugrupowanie TAK.

2. Egipt: co najmniej 25 osób zginęło, a 49 zostało rannych w zamachu na chrześcijan w Kairze. Bomba eksplodowała w jednym z głównych koptyjskich kościołów w stolicy Egiptu.

3. USA: W piątek wieczorem dziennik “Washington Post” poinformował o tajnej analizie CIA, według której celem rosyjskiej interwencji było zwycięstwo Trumpa w wyborach 8 listopada, a nie tylko podważenie zaufania do amerykańskiego systemu wyborczego. Mowa jest tam o osobach “dobrze znanych środowisku wywiadowczemu”, które brały udział w operacji “zwiększenia szans wyborczych Trumpa i zaszkodzenia Clinton”. Donald Trump wyśmiał te doniesienia.