10.10.2015

Polska

1. Spór o aresztowanych w czwartek pięciu rolników z Pyrzyc w Zachodniopomorskiem. Wg Jarosława Kaczyńskiego to próba zastraszenia polskich rolników, by polskiej ziemi nie kupowali. Prokuratura oskarża ich o utrudnianie przetargów na sprzedaż i dzierżawę ziemi rolnej. Prokuratura Generalna na wniosek ministra rolnictwa ma wydać informację w tej sprawie. Premier Ewa Kopacz odrzuca oskarżenia, że zatrzymanie ma związek z jej bliską wizytą w woj. zachodniopomorskim.

Polecam: z “Rzeczpospolitej” wywiad Roberta Mazurka z Piotrem Marciniakiem, b. wiceambasadorem w Moskwie, nt. koordynacji działań po katastrofie smoleńskiej.

Zagranica

1. Ankara: przed południem doszło do dwóch eksplozji przed dworcem kolejowym, gdzie miała się rozpocząć pokojowa demonstracja działaczy prokurdyjskich i lewicowych.  Zginęło 97 osób, a 186 odniosło rany; wśród ofiar nie ma Polaków.

2. W liście skierowanym w sobotę do Rady Bezpieczeństwa ONZ palestyński ambasador przy ONZ poprosił o zapewnienie ochrony ludności cywilnej w Gazie, na Zachodnim Brzegu i we Wschodniej Jerozolimie. Od kilku dni napięcie między Izraelczykami i Palestyńczykami narasta, co grozi trzecią intifadą. Dziś policja zastrzeliła Palestyńczyka, który w Jerozolimie zaatakował nożem dwoje Żydów.