10.02.2017

Polska

1. Wypadek kolumny rządowej w Oświęcimiu z udziałem Beaty Szydło. Premier ma potłuczenia. Trafiła na Szpitalny Oddział Ratunkowy. Teraz zostanie przetransportowana do szpitala w Warszawie. W kolumnę rządową wjechał fiat seicento. Rannych jest dwóch funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu.

2. Nauczycielka, która 3 października ub. r. podczas tzw. czarnego protestu wraz z koleżankami przyszła do pracy ubrana na czarno, stanęła dziś przed komisją dyscyplinarną w Śląskim Kuratorium Oświaty w Katowicach. Została uniewinniona, o co wnosił jej pełnomocnik. Komisja uznała, że każdemu obywatelowi RP zapewnia się wolność sumienia i religii oraz wyrażania swoich poglądów. Zaznaczyła jednocześnie, że etyka zawodu nauczyciela wymaga szczególnego wyczucia w wyrażaniu publicznym swoich poglądów. Nauczycielka razem z 11 innymi koleżankami zrobiła sobie wspólne zdjęcie, które zostało później umieszczone na prywatnym profilu w portalu społecznościowym; zdjęcie zrobiono na przerwie, kiedy nie sprawowały opieki nad dziećmi. Wg rzecznika dyscyplinarnego, zachowanie obwinionej uchybiło godności zawodu nauczyciela; minister edukacji podkreśla, że na terenie szkoły nie można prowadzić agitacji politycznej.

3. Sejm uchwalił ustawę powołującą komisję weryfikacyjną, która zajmie się sprawą reprywatyzacji w Warszawie. Komisja ma usuwać skutki prawne decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich, wydanych z naruszeniem prawa. W jej skład ma wejść 9 osób.
Przewodniczącym komisji ma być osoba wskazana przez ministra sprawiedliwości. Pozostałe 8 osób ma wybierać Sejm. Członkowie komisji mają zostać sekretarzami stanu w resorcie sprawiedliwości. Nie będzie można ich pociągnąć do odpowiedzialności za decyzje podjęte w komisji. Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki nie wyklucza, że komisja rozpocznie prace już w maju.

4. Lider Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, zapytany o pomoc prezydenta i rządu dla “frankowiczów”, poradził im “wziąć sprawy we własne ręce i zacząć walczyć w sądach. Nie dlatego, żeby nie ufać prezydentowi czy rządowi, tylko dlatego, że prezydent i rząd są w sytuacji, która jest zdeterminowana w wielkiej mierze uwarunkowaniami ekonomicznymi. Rząd nie może podejmować działań, które doprowadzą do zachwiania systemu bankowego”. Opozycja skrytykowała go za porzucenie obietnic wyborczych.

5. Warszawski sąd apelacyjny zadał Sądowi Najwyższemu pytanie prawne dotyczące “umocowania” sędzi Julii Przyłębskiej jako prezesa Trybunału Konstytucyjnego oraz problemu, czy kwestia ta może być przedmiotem oceny sądu. Pytanie skierowano na wniosek b. prezesa TK A. Rzeplińskiego.

6. Uniewinnieniem oskarżonych zakończył się proces czwórki lekarzy, oskarżonych o nieumyślne spowodowanie śmierci Jerzego Ziobro – ojca ministra sprawiedliwości. Zdaniem sądu nie ma dostatecznych dowodów winy oskarżonych.

Zagranica

1. Troje sędziów Federalnego Sądu Apelacyjnego w San Francisco w orzeczeniu wydanym w czwartek podtrzymało decyzję Jamesa Robarta, sędziego z federalnego sądu okręgowego w Seattle, który wstrzymał wykonywanie dekretu prezydenta o czasowym ograniczeniu imigracji. Sąd Apelacyjny uznał, że dekret prezydenta Donalda Trumpa z 27 stycznia jest niezgodny z Konstytucją, odrzucając tym samym argumenty administracji Trumpa. Donald Trump zapowiedział dalszą drogę sądową.

Uff, co za dzień!