1.12.2015

Polska

1. PiS zgłosiło pięcioro kandydatów na sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Głosowanie w Sejmie w tej sprawie ma odbyć się jutro. Swoich kandydatów do Trybunału nie zgłosił żaden klub opozycyjny. Konsultacje szefów klubów paralamentarnych u prezydenta nie przyniosły rozstrzygnięć. Z kolei  Trybunał  na wniosek PO wezwał Sejm do wstrzymania działań związanych z wyborem sędziów tej instytucji.

2. Rząd przyjął założenia programu Rodzina 500+, zakładające dofinansowanie dla 3,7 mln dzieci w 2,7 mln rodzin. Jego koszt w pierwszym roku wyniesie ok 16 mld zł i ok 22 mld zł w latach następnych.

3. Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zapowiedzia zaprzestanie finansowania programu leczenia niepłodności metodą in vitro od połowy przyszłego roku. Zastąpi go program całościowo zajmujący się problemami prokreacji.

4. Sprawą Mariusza Kamińskiego i jego współpracowników z CBA (ułaskawionych niedawno przez prezydenta) zajmie się sąd drugiej instancji. Dopiero po tym, jak rozpozna on sprawę, zapadną ostateczne decyzje w sprawie dalszego trybu postępowania; możliwe jest zapytanie o wykładnię do Sądu Najwyższego.

Zagranica

1. Trwają negocjacje z piratami, którzy uprowadzili pięciu Polaków ze statku “Szafir” u wybrzeży Nigerii. Prowadzi je armator i eksploatujący statek.